shopping-palace-by-night-3-1529841-1280x960-1024x768
Bez kategorii,  Firma,  Handel,  Pieniądze,  Zarządzanie

Co hamuje przedsiębiorczość w Polsce?

Nie od dzisiaj wiadomo, że Polacy boją się otwierać własne firmy. Przedsiębiorcy to jedna z najgorzej traktowanych przez rząd grup społecznych. Po części są oni sami sobie winni bo nie potrafią się zjednoczyć i przystąpić do strajku tak jak górnicy czy rolnicy.

 

Przedsiębiorcy płacą wysokie podatki w tym przede wszystkim wysokie składki na ZUS. W zamian zamiast przywilejów mają liczne i uciążliwe kontrole. Oczywiście nie można popadać w panikę bo wiadomo, że jeśli ktoś działa w pełni uczciwie nie powinien niczego się obawiać.

Życie przedsiębiorców nie jest jednak u nas łatwe. Szczególnie uciążliwe jest skomplikowane i zmienne prawo. Przedsiębiorca nawet jeśli korzysta z usług biura rachunkowego i tak musi poświęcać czas na śledzenie zmian w prawie. Tym co utrudnia działanie firm są także problemy z terminowymi płatnościami ze strony kontrahentów. Niepłacenie na czas jest u nas stałą praktyką.

Za ten stan rzeczy po części odpowiedzialne są opieszałe sądy, które nie dość skutecznie windykują należności. Polskim przedsiębiorcom doskwierają także wysokie koszty zatrudniania pracowników, nadmiar formalności, wysokie ceny paliw i konkurencja ze strony rynków azjatyckich

Foto: http://pl.freeimages.com/photo/shopping-palace-by-night-3-1529841