cable-1242839-1279x1109
Bez kategorii

Co oznacza popularny sieciowy zwrot „uploading”?

Uploading z angielskiego oznacza nic innego jak wysyłanie danych. Proces ten ma na celu udostępnienie pliku cyfrowego takiego jak archiwum, muzyka, zdjęcie czy film na konkretnej platformie lub portalu internetowym, do którego właściciel pliku może dać namiar znajomym, rodzinie lub pokazać publicznie np. za pomocą odnośnika (linku url).

Prędkość przesyłu danych uwarunkowana jest możliwościami technicznymi odbiorcy, czyli serwera hostującego pliki lub prywatnej osoby i jej komputera w przypadku uploadingu w technologii p2p.

Ważna jest szybkość naszego łącza pod kątem wysyłania, gdyż często bywa ona limitowana przez dostawcę usługi internetu. Uploading już od kilku lat jest czymś w rodzaju hobby wielu internautów, a dla niektórych stanowi źródło dochodu, bowiem istnieją strony, które płacą za wrzucanie plików na serwery i ich udostępnianie publicznie.

Gdyby upload plików nie istniał, praktycznie nie widzielibyśmy żadnych stron www, bo składają się one z wielu elementów obrazkowych i dźwiękowych, które ktoś kiedyś musiał wysłać, odpowiednio skonwertować i zaprogramować by stały się przyjemne dla oka.

Foto z: http://pl.freeimages.com/photo/cable-1242839