money-polish-1240406-1278x812
Banki,  Bez kategorii

Czy warto postawić na lokaty terminowe?

Lokaty terminowe są jednym z wielu sposobów na oszczędzanie. W Polsce są one bardzo popularne. Wynika to z dwóch głównych zalet lokat terminowych: są one proste w swojej konstrukcji i pozwalają na inwestowanie bez ryzyka.

W obecnych czasach lokaty mają także jeszcze jedną zaletę a mianowicie dużą dostępność. Lokatę można założyć bez wychodzenia z domu przez Internet. Zakładanie lokat w bankach stacjonarnych również nie jest trudne i zwykle nie wymaga posiadania konta osobistego. Działanie lokaty jest bardzo proste.

Wpłacamy określoną kwotę do banku i po umówionych okresie otrzymujemy odsetki, które są naszym zyskiem. Od odsetek automatycznie potrącany jest także podatek dochodowy. Przeciwnicy lokat terminowych uważają, że nie warto sobie nimi zawracać głowy bo dają niski zarobek.

Wysokość oprocentowania jest zmienna w czasie i znacząco różni się między bankami. Także, nie jest prawdą, że nie da się na nich zarobić, trzeba tylko znaleźć dobrą ofertę. Duże znaczenie ma także długość okresów kapitalizacji. Im częstsza kapitalizacja tym lepiej dla klienta.

Oszczędzanie na lokatach jest opłacalne szczególnie w czasie gdy na rynku panuje niska inflacja.

foto: http://pl.freeimages.com/photo/money-polish-1240406