find-money-1182912-1280x960
Firma,  Handel,  Pieniądze

Dlaczego ceny rosną?

Podwyżki cen to zjawisko, którego nikt nie lubi, a którego uniknąć się nie da. Wielu z nas widząc rosnące ceny zadaje sobie pytanie stare niemal jak świat: dlaczego rosną ceny? Dlaczego w sklepach zostawiamy coraz więcej pieniędzy, choć wcale więcej nie kupujemy)


Powodów wzrostu cen jest wiele. Podstawowym czynnikiem, który przyczynia się do wzrostu cen jest rosnący koszt produkcji poszczególnych towarów. Inną przyczyną podwyżek cen jest wzrost kosztów związanych z importem produktów z innych części świata oraz wzrost cen w tych państwach, z których usług korzystamy również my. Kolejny czynnik, z powodu którego ceny w sklepach stają się coraz wyższe, jest rosnące zapotrzebowanie budżetu państwa.

Gdy rosną podatki, rosną i ceny. Często jednak przyczynami rosnących cen są bardziej przyziemne czynniki, jak chęć producentów lub sprzedawców do zyskania większych zysków.
Dlaczego tak źle znosimy kolejne podwyżki? Bo ceny poszczególnych produktów rosną bardzo szybko – znacznie szybciej niż nasze pensje. W efekcie ze swych wypłat jesteśmy z stanie kupić coraz mniej, coraz trudniej jest nam również odkładać pieniądze na czarną godzinę. Niestety, podwyżki są zjawiskiem, którego uniknąć się nie da. I choć ich nie lubimy, musimy się z ich istnieniem pogodzić.

foto: http://pl.freeimages.com/photo/find-money-1182912