gray concrete house
Pieniądze

Dofinansowanie do fotowoltaiki

Ekologiczne rozwiązania są obecnie w modzie. Oprócz tego, że nie szkodzą planecie to niekiedy są tańsze od tradycyjnych opcji. Dokładnie tak jest z panelami słonecznymi, które są naturalnym źródłem energii dla domu. W dodatku w trosce o środowisko pojawiły się fundusze europejskie, dzięki którym można zdobyć dofinansowanie do fotowoltaiki. W związku z tym inwestycje częściowo pokrywa właściciel domu, ale może liczyć na zwrot części poniesionych kosztów, co jest dużym ułatwieniem.

Dlaczego warto zdecydować się na panele słoneczne?

Szacunkowo po około 8 latach od montażu fotowoltaika zaczyna przynosić realne zyski i oszczędność pieniędzy w porównaniu z innymi źródłami energii. Wydawałoby się, że prawie dekada to długi okres czasu, ale zawsze przy takich inwestycjach trzeba myśleć długofalowo. W wybudowanym domku jednorodzinnym będziemy mieszkać najprawdopodobniej do końca życia i z taką myślą zaczynamy budowę. W związku z tym 8 lat w perspektywie kolejnych kilkudziesięciu to naprawdę niewiele. Oprócz oszczędności finansowych warto wspomnieć o korzyści dla środowiska. Wszyscy chcielibyśmy, aby nasze dzieci i wnuki mogły cieszyć się zieloną planetą tak jak my, dlatego zamiast palić w piecu węglem, albo co gorsze śmieciami, oponami i innymi szkodliwymi odpadami powinniśmy zainwestować w ekologiczne rozwiązanie jakim są panele słoneczne.

Szukasz informacji o ekologicznych opałach? Zobacz artykuł: pellet czy węgiel oraz tani dobry ekogroszek

Jak dostać dofinansowanie?

Wiele gmin w porozumieniu z Unią Europejską prowadzi programy częściowo finansujące takie inwestycje. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek oraz spełnić wymagania i można otrzymać zwrot nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od rodzaju montowanego systemu. Istnieją również inne programy na przykład Ulga Termomodernizacyjna czy Energia Plus (tylko dla firm), gdzie również po złożeniu dokumentów istnieje realna szansa na dofinansowanie. Jednak zanim zaczniemy montaż trzeba zapoznać się z wymaganiami w programie, z którego chcemy otrzymać zwrot kosztów, ponieważ w niektórych opcjach należy wniosek złożyć przed rozpoczęciem prac, a w innych programach już po.
Dzięki tak wielu różnym programom dofinansowanie do założenia paneli słonecznych jest przystępne dla wielu osób, które wcześniej nawet nie rozważały tego rozwiązania. Warto pochylić się nad tą sprawą, aby zmienić podejście do ogrzewania domu. Jeśli do tej pory głównym źródłem ciepła było palenie ekogroszku, albo pelletu to oczywiście były to rozwiązania eko, ale fotowoltaika jest bezporównania lepsza dla planety.