guys-at-soccer-match-1540702-1280x960
Bez kategorii,  Sukces

Sukces w sporcie

Jedną z ulubionych rozrywek ludzkości jest zarówno czynny, jak i bierny udział w życiu sportowym. Jednym przyjemność sprawia przebiegnięcie kilku kilometrów bądź pokopanie piłki z kolegami na podwórku raz w tygodniu. Inni natomiast relaksują się wspierając swoich ulubionych sportowców, a przy okazji nierzadko zastanawiają się, w jaki sposób ci, których wspierają dopingiem doszli do tak wysokiego poziomu.

Jaka jest recepta na sukces w sporcie? Dlaczego jednym się udaje, a drugim nie? Często słyszy się jak wielcy sportowcy oraz ich trenerzy mówią, że talent stanowi tylko 1%, a pozostała część to wyłącznie ciężka praca. Wydaje się to być powiedzenie nieco wyświechtane, gdyż znane nam są przypadki czystych talentów, które nawet prowadząc mało sportowy tryb życia osiągały w sporcie ogromne sukcesy.

 

Oznacza to tyle, że naturalne predyspozycje są równie ważne, co trening. Proporcje bywają zmienne, ponieważ w wielu przypadkach nieco mniejszy talent można nadrobić tytaniczną pracą podczas treningu. Nie od dziś jednak wiadomo, że o sukces zdecydowanie najłatwiej, jeśli podejmiemy się uprawiania określonej dyscypliny w bardzo młodym, wręcz przedszkolnym wieku. To wtedy jest czas na naukę elementów technicznych, których braków w dorosłym wieku nadrobić się nie da nawet najcięższym treningiem.

 

Foto: http://pl.freeimages.com/photo/guys-at-soccer-match-1540702